Türkiye'nin Girişim Keşif Platformu

IoThook

IoThook
Bu yazıya oy ver

IoThook nesnelerin interneti alanında çalışma yaparken ihtiyaç duyacağımız bulut veri tabanı servisidir.

 

IoT Nedir?

IoT (internet of things [nesnelerin interneti]) kavramı için geliştirilmiş olan IoThook u tanımaya başlamadan önce IoT yi açıklamaya çalışacağım.

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediğine hepimiz şahitlik ediyoruz. Gün geçmiyor ki yeni bir şey görelim, öğrenelim, duyalım. Teknoloji araştırmaları ilk olarak uzay  sanayisinde ikinci olarak savunma sanayinde ve üçüncü olarak endüstriyel uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır.

Endüstri uygulamaları üzerindeki gelişmeler;

1- Buhar gücünün kullanımı,

2- Elektriğin kullanımı,

3- Seri üretim teknolojilerinin gelişmesi ve elektronik alanda yapılan buluşlar

ve

4- İnternet teknolojilerinin kullanıma geçmesi,

olarak özetlenebilir.

Elektroniğin icadı 17, 18 ve 19. yüzyıla elektriğin üzerinde geliştirilen buluşlar ile yarı iletken teknolojisinin hayatımıza girmesi şeklinde değerlendirilir. İnternetin çıkışı ise 1960 li yıllara ARPANET e Amerikan Savunma Bakanlığı projesine dayanır.

 

Peki ne oldu da nesneler akıllandı?

Aslında olan var olan elektronik ve internet teknolojisinin bir araya getirilmesidir. Bu buluşma donanım maliyetlerinin ucuzlaması sebebiyle tatilde iken evimizdeki saksının nemini kontrol ederek sulama sistemini devreye almamızı sağlamıştır. Nesnelerin interneti dediğimiz kavram tam olarak budur. Okullar, evler, iş merkezleri, sanayi, tarım, güvenlik gibi daha pek çok alanda kullanılmaya başlanan nesnelerin interneti hepimiz tarafından çok sevildi. Öyle sevildi ki şu anda dünyadaki insan sayısından fazla cihaza ulaşmış durumda. Resimde de görüleceği üzere 83 sene sonraki insan nüfusu 3 yıl sonraki iot  nesnelerinin 5 te birine eşit olacak. Nesnelerin interneti çok hızlı gelişiyor ve bu hızı bir an önce yakalamamız gerekli.

IoThook Nedir?

IoThook nesnelerin interneti alanında çalışma yaparken ihtiyaç duyacağımız bulut veri tabanı servisidir. IoThook a veriler push (itmek) edilir ve gerektiğinde pull (çekmek) edilerek çekilir. Servis Python programlama dili ile geliştirilmiş ve Django framework ile geliştirilmiştir. HTTPS yapısı ile güvenli veri trafiği sağlanır.

IoThook da kullanılan teknolojiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Ubuntu Server
 • Python (2 ve 3) programlama dili
 • Django web framework
 • Github (versiyon 1 açık kaynak sürüm olarak ilerliyor)
 • Bitbucket (versiyon 1.2 çatal ayrıldı. özel depo da tutuluyor)
 • Django Rest framework
 • Django REST Swagger

IoThook un versiyon 1 i açık kaynak olarak geliştiricilere açılmış ve katkı sağlamak isteyenlerin istifadesine sunulmuştur. Github üzerinden iotdashboard projesine linkden ulaşabilirsiniz.  Link

 

IoThook un özellikleri nelerdir?

 • IoThook ile Arduino, Raspberry Pi, Android, iOS, Windows Phone, Web Site, Banana Pi, Orange Pi, Beaglebone, ARM, Pic, Windows, Mac OS X, ve Linux tabanlı sistemleri birbirlerine bağlayabilir veri gönderebilir ve alınabilir,
 • IotHook hızlıdır,
 • Sunucu sistemleri Türkiye de bulunmaktadır,
 • Ücretsiz olarak kredi kartı kullanmadan kanal açabilir 3 element kolayca bağlanabilir,
 • Tüm cihazlar ile kolayca veri gönderebilirsin (post),
 • Tüm iot cihazlarından kolayca veri alabilirsin (get),
 • Datalarını gerçek zamanlı takip edebilirsin,
 • Dataların için gerçek zamanlı grafik oluşturabilirsin,
 • SSL ile şifreleme

 

IoThook ile veri gönderme nasıl yapılır?

IoThook a veri göndermeye başlamak için üyelik, kanal oluşturma ve element ekleme adımlarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Davetiye kodu isteyerek  fazladan kanal açma hakkına sahip olabilir veya iletişime geçip www.iothook.com üzerinden yardım alabilirsiniz.

 

Github üzerindeki örnek kodlara bu adresten ulaşabilir yine Github üzerindeki bu sorunlar bölümünden örnek kodlardaki sorunlar ve çözümleri hakkında yardım alabilirsiniz.

 

Python ile IoThook a nasıl veri gönderilir?

Örneğimizin çalışabilmesi için iothook üzerinde test için ‘anonymoususer’ kullanıcısı oluşturulmuştur. Bu kullanıcının şifresi a12345678’  dir. Kullanıcı paneli üzerinden ‘A’ isminde bir kanal oluşturulmuş ve kanala 3 adet element eklenmiştir. Bu element isimleri ise ‘Bir’, ‘İki’ ve ‘Üç’ olarak belirlenmiştir. Veri gönderimi için element isimleri yerine element isim_id lerinin yazılması gerektiği unutulmamalıdır!

Nesnelerin-İnterneti

 

Nesnelerin-İnterneti2

‘anonymoususer’ kullanıcısına ait kanala aşağıdaki örnek ile veri gönderilebilmektedir.

Bu örneğe Github üzerinden veya bu  adresten direkt ulaşabilirsiniz.

Ve sonuç :

 

 iothook-grafik1

Bu konunun devam edebilmesi üyelerin/kullanıcıların ilgisine odaklıdır. Açık kaynak versiyonun kod anlatımları, çalışan örnekleri hakkında devam edilmesi planlanmaktadır.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...